Nízke stropy (pseudoodborov) dušu tesnia

Autor: Lucia Poláková | 9.2.2015 o 9:42 | Karma článku: 3,36 | Prečítané:  553x

Už tri roky štúdia na slovenskej univerzite mi spôsobili klaustrofobické stavy. Stavy, aké podľa mňa na Slovensku zažíva v priemere každý tretí študent, ktorý ich úspešne vylieči Erasmom, alebo iným zahraničným programom. Musím otvorene priznať, že môj študijný odbor- čo je zmeskou všetkého a dokopy ničoho, a ktorý na začiatku sľuboval úplne iný rozmer - bol pre mňa okamžitým sklamaním a zároveň chybou v (mojom) programe, s ktorou som sa ale rozhodla popasovať a vyťažiť z nej maximum.

Pomerne nenáročný rozvrh mi dovolil nájsť si slušné brigády a rozvíjať sa v úplne iných sférach, v akom sa pohybuje moje štúdium. To, že som sa otočila svojmu odboru chrbtom bola, a stále je malá odplata za magisterské štátnice, čakajúce ma tento rok, ktorými si prejdem v dvoch cudzích jazykoch, a ktoré sa mi výsmešne rozžiaria na diplome ako „štátna skúška v slovenskom jazyku.“ Veľ-ká vďa-ka!

Asi sa pýtate, prečo som z toľkej nespokojnosti nezmenila odbor, alebo univerzitu. Odpoveďou je fakt, že som to vlastne spravila.

Ešte na bakalárskom stupni ma prepadol pomerne veľký strach z budúcnosti a reálnej možnosti neuplatniť sa po škole na našom trhu práce, že som začala konať. Pocit, že musím niekam „vypadnúť“ a spraviť pre seba viac bol silnejší než strach z neznámeho. O polroka na to som vďaka Erasmu študovala rok na francúzskej univerzite a hojila si ego, ktoré trpelo tri roky. Nazbierala som milióny skúseností, priateľov, rozhľad a motiváciu pokračovať v tomto aktívnom reťazci ďalej aj na Slovensku, kde práve dokončujem svoje denné magisterské štúdium. Nakopnutá francúzskou dávkou smelosti som práve uzavrela už druhý TPP na zaujímavom poste. A áno, na Slovensku, prosím pekne!

Čo chcem týmto povedať, najmä vám slovenskí študenti, je, aby ste sa neuspokojovali hazardnou hrou na „nejak bolo-nejak bude“ a začali pre seba robiť viac už počas vášho štúdia. Neleňte a nechajte sa občas nakopnúť aj strachom z vlastnej budúcnosti a začnite budovať svoje profesijné životopisy čím skôr. Zbaľte si kufre a okúste život na študijných programoch. Získate nie len priateľov, ale aj mnoho kontaktov, ktoré sa vám v budúcnosti môžu zísť. Buďte aktívni a sledujte svoje možnosti, ktoré visia na každej školskej nástenke. A nemyslím tým pútače na podradné brigády „kozmetických poradcov“ na trhacích lístočkoch s telefónnym číslom. Tie nech ostanú na vysokoškolskej nástenke nedotknuté!

 A aj keď študujete neuplatniteľný pseudoodbor, akých je v slovenskom školstve požehnane, o to viac sa zaujímajte a pracujte na sebe. Šancí je mnoho, ale iba ten bude tvrdiť že nie, kto sa radšej vyvalí na posteľ so skriptami a bude nadávať, ako sú mu v reálnom živote na... nič! :)

P.s.1 Nemám potrebu viac konkretizovať ani odbor, ani svoju školu. Každý má mieru pseudovosti nastavenú inak a ja vám nechcem brať ilúzie o vašom štúdiu. Čo študujete, viete vy sami.

P.s.2 Môj pobyt vo Francúzsku mi pomohol uvedomiť si jeden zásadný fakt, a to, že za svoje mizerné štúdium na Slovensku som vlastne nesmierne vďačná... Viac v nasledujúcich blogoch.

Au Revoir! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

SVET

Čoho sa boja ľudia v IT aj robotníci tak, že volia populistov?

Musíme sa zbaviť delenia na nás a Brusel.


Už ste čítali?