Nízke stropy (pseudoodborov) dušu tesnia

Autor: Lucia Poláková | 9.2.2015 o 9:42 | Karma článku: 3,36 | Prečítané:  564x

Už tri roky štúdia na slovenskej univerzite mi spôsobili klaustrofobické stavy. Stavy, aké podľa mňa na Slovensku zažíva v priemere každý tretí študent, ktorý ich úspešne vylieči Erasmom, alebo iným zahraničným programom. Musím otvorene priznať, že môj študijný odbor- čo je zmeskou všetkého a dokopy ničoho, a ktorý na začiatku sľuboval úplne iný rozmer - bol pre mňa okamžitým sklamaním a zároveň chybou v (mojom) programe, s ktorou som sa ale rozhodla popasovať a vyťažiť z nej maximum.

Pomerne nenáročný rozvrh mi dovolil nájsť si slušné brigády a rozvíjať sa v úplne iných sférach, v akom sa pohybuje moje štúdium. To, že som sa otočila svojmu odboru chrbtom bola, a stále je malá odplata za magisterské štátnice, čakajúce ma tento rok, ktorými si prejdem v dvoch cudzích jazykoch, a ktoré sa mi výsmešne rozžiaria na diplome ako „štátna skúška v slovenskom jazyku.“ Veľ-ká vďa-ka!

Asi sa pýtate, prečo som z toľkej nespokojnosti nezmenila odbor, alebo univerzitu. Odpoveďou je fakt, že som to vlastne spravila.

Ešte na bakalárskom stupni ma prepadol pomerne veľký strach z budúcnosti a reálnej možnosti neuplatniť sa po škole na našom trhu práce, že som začala konať. Pocit, že musím niekam „vypadnúť“ a spraviť pre seba viac bol silnejší než strach z neznámeho. O polroka na to som vďaka Erasmu študovala rok na francúzskej univerzite a hojila si ego, ktoré trpelo tri roky. Nazbierala som milióny skúseností, priateľov, rozhľad a motiváciu pokračovať v tomto aktívnom reťazci ďalej aj na Slovensku, kde práve dokončujem svoje denné magisterské štúdium. Nakopnutá francúzskou dávkou smelosti som práve uzavrela už druhý TPP na zaujímavom poste. A áno, na Slovensku, prosím pekne!

Čo chcem týmto povedať, najmä vám slovenskí študenti, je, aby ste sa neuspokojovali hazardnou hrou na „nejak bolo-nejak bude“ a začali pre seba robiť viac už počas vášho štúdia. Neleňte a nechajte sa občas nakopnúť aj strachom z vlastnej budúcnosti a začnite budovať svoje profesijné životopisy čím skôr. Zbaľte si kufre a okúste život na študijných programoch. Získate nie len priateľov, ale aj mnoho kontaktov, ktoré sa vám v budúcnosti môžu zísť. Buďte aktívni a sledujte svoje možnosti, ktoré visia na každej školskej nástenke. A nemyslím tým pútače na podradné brigády „kozmetických poradcov“ na trhacích lístočkoch s telefónnym číslom. Tie nech ostanú na vysokoškolskej nástenke nedotknuté!

 A aj keď študujete neuplatniteľný pseudoodbor, akých je v slovenskom školstve požehnane, o to viac sa zaujímajte a pracujte na sebe. Šancí je mnoho, ale iba ten bude tvrdiť že nie, kto sa radšej vyvalí na posteľ so skriptami a bude nadávať, ako sú mu v reálnom živote na... nič! :)

P.s.1 Nemám potrebu viac konkretizovať ani odbor, ani svoju školu. Každý má mieru pseudovosti nastavenú inak a ja vám nechcem brať ilúzie o vašom štúdiu. Čo študujete, viete vy sami.

P.s.2 Môj pobyt vo Francúzsku mi pomohol uvedomiť si jeden zásadný fakt, a to, že za svoje mizerné štúdium na Slovensku som vlastne nesmierne vďačná... Viac v nasledujúcich blogoch.

Au Revoir! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?